0

چه کسانی مشتریان ویندوز لایت (windows Lite) هستند؟

windows Lite

 

همانطور که اعلام شد مایکروسافت در حال کار روی نسخه‌ی ساده‌تری از ویندوز است که در حال حاضر از آن با نام «Windows Lite»‌ یاد می‌شود.

حال باید دید که اهالی ردموند با این نسخه از ویندوز کدام دسته از کاربران را هدف قرار داده‌اند؟

 

صحبت در رابطه با نسخه‌ی ساده‌تر و سبک‌تر ویندوز از سال گذشته و زمانی شروع شد که در یکی از نسخه‌های پیش‌نمایش ویندوز به کلمه‌ی «ویندوز لایت» اشاره شده بود. مدت کوتاهی بعد، نخستین جزییات در رابطه با این نسخه از سیستم‌عامل پرآوازه‌ی مایکروسافت منتشر شدند. به‌نظر می‌رسد ویندوز لایت سلاح جدید ردموندی‌ها برای مقابله با Chrome OS است. هرچند این مسئله احتمالا شما را به یاد ویندو ۱۰ اس بیندازد؛ اما ظاهرا مایکروسافت این‌بار واقعا سودای رقابت با گوگل و کروم او‌اس را در سر دارد.

آیا ویندوز لایت برای شما مناسب خواهد بود؟

یکی از سوالاتی که در ابتدا با آن روبه‌رو می‌شویم این است: ویندوز لایت برای چه کسانی خواهد بود؟ تلاش‌های پیشین مایکروسافت در زمینه‌ی ارائه‌ی سیستم‌عاملی برای رقابت با کروم اواس موفقیت‌آمیز نبوده‌اند؛ اما این‌بار اهالی ردموند راهبرد متفاوتی در پیش گرفته‌اند؛ تنها وجه مشترک میان ویندوز لایت و دیگر نسخه‌های ویندوز، استفاده از نام «ویندوز»‌ است و در باقی موارد این دو سیستم‌عامل از یکدیگر مجزا هستند. حتی برخی شایعات به این مسئله اشاره می‌کنند که احتمالا در زمان عرضه‌ی رسمی سیستم‌عامل جدید، احتمالا از نام دیگری به‌جای «ویندوز» استفاده شود.

یکی از مشکلات اصلی مایکروسافت این است که وقتی نام «ویندوز» به میان می‌آید، با انتظارات و پیش‌فرض‌های فراوانی از سوی کاربران روبه‌رو می‌شود. وقتی کاربر دستگاهی با سیستم‌عامل ویندوز خریداری می‌کند، انتظار دارد که دستگاه وی بتواند مرورگر کروم و دیگر اپلیکیشن‌های سنتی دسکتاپ را اجرا کند. اگر ردموندی‌ها می‌خواهند سیستم‌عامل محدودتری مانند کروم او‌اس یا iOS توسعه دهند، قطع ارتباط میان سیستم‌عامل جدید و نام «ویندوز»‌ امری ضروری خواهد بود.

 

4e369581 0c4e 48ee b9de 02b88a20aaa0

 

راهبرد تفکیک ویندوز و سیستم‌عامل لایت، نه‌تنها به ساکنان ردموند اجازه می‌دهد تا با پیش‌فرض‌های کاربران در رابطه با دسترسی به اپلیکیشن‌های مختلف مواجه نشوند؛ بلکه درها را برای آزمودن امکانات و تجربه‌های کاربری جدیدتر هم فراهم می‌کند. کاربران ویندوز همیشه منتظر هستند تا «ویندوز» ویژگی‌های آشنایی مانند نوار وظیفه (Taskbar) و کلید استارت را در اختیار آن‌ها قرار دهد؛ دور شدن از چنین انتظاراتی می‌تواند نتایج منفی به‌همراه داشته باشد، کافی است تجربه‌ی شکست ویندوز ۸ با منوی استارت بازطراحی‌شده را به خاطر آوریم. انتخاب نامی به‌جز «ویندوز»‌ به مایکروسافت اجازه می‌دهد تا از این پیش‌فرض‌ها دور شود. برای مثال، عجیب نخواهد بود اگر ببینیم مایکروسافت ویژگی‌های نوینی نظیر Windows Sets (اجرای دسته‌جمعی چندین برنامه در یک پنجره) را ابتدا در ویندوز لایت ارائه دهد.

حقیقت این است که تمام کاربران به پلتفرم‌های باسابقه‌ای همچون ویندوز، با پیشینه‌ی چند دهه حضور در بازار رایانه‌های شخصی نیاز ندارند. نیاز بسیاری از کاربران به تایپ کردن، گوش دادن به آهنگ‌ها ازطریق سرویس‌های استریم موسیقی و گفت‌وگو با دوستان ازطریق شبکه‌های اجتماعی محدود می‌شود. بخش بزرگی از کاربران رایانه‌های شخصی امروزی هم تنها برای چنین مواردی از رایانه‌های خود استفاده می‌کنند و امکانات ویندوز ۱۰ بسیار بیشتر از نیازهای آن‌ها است. در چنین بازاری، کروم‌ اواس به‌‌تدریج کاربران را جذب می‌کند و مردم نیز در حال رسیدن به چنین باوری هستند که یک پلتفرم ساده و سبک برای آن‌ها کفایت خواهد کرد. آیپدهای اپل هم از ابتدا چنین مسیری را پیش گرفته‌اند.

 

چه انتظارات دیگری از ویندوز لایت داریم؟

شکی نیست که ویندوز لایت در راهبرد مایکروسافت برای نفوذ به حوزه‌ی آموزش نقش مهمی بازی خواهد کرد؛ گویی ردموندی‌ها قصد یورش به آشیانه‌ی کروم اواس را دارند. شرکت تحت مدیریت نادلا نمی‌خواهد نبرد در حوزه‌ی آموزش را به اپل و گوگل واگذار کند؛ اما ویندوز ۱۰ برگ برنده‌ی مایکروسافت در این کارزار نیست. بسیاری از مدارس خواستار پلتفرمی محدودشده هستند که استفاده و نگه‌داری از آن ساده باشد. هرچند امکان محدودسازی ویندوز ۱۰ وجود دارد؛ اما نمی‌توان در توصیف آن از صفت «ساده»‌ استفاده کرد.

«وب» هم عنصری کلیدی در رابطه با ویندوز لایت است. گفته می‌شود در سیستم‌عامل جدید مایکروسافت، وب از اولویت بالایی برخوردار خواهد بود و ارتباط تنگاتنگی با این سیستم‌عامل خواهد داشت. تعجبی نخواهد داشت اگر ببینیم که مایکروسافت دستگاه‌های مجهز به ویندوز لایت را با دسترسی مجانی به نسخه‌های مبتنی بر وب مجموعه‌ی آفیس عرضه کند. در حال حاضر هم مایکروسافت نسخه‌های مبتنی بر وب اپلیکیشن‌های آفیس را در جدیدترین نسخه‌های ویندوز ۱۰ به منوی استارت متصل (Pin) می‌کند و احتمالا تمام تلاش خود را به‌کار می‌بندد تا در ویندوز لایت بیشتر و بیشتر کاربران را به‌سوی استفاده از اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب سوق دهد.

 

ویندوز لایت برای کاربران عادی، حوزه‌ی آموزش و افرادی که انتظار زیادی از رایانه‌ی خود ندارند مناسب است. اگر کارهای روزمره‌ی شما بیشتر به چک کردن ایمیل، نوشتن مقالات، تهیه‌ی اسلاید، گوشی دادن به موسیقی، تماشای نتفلیکس و گشت‌وگذار در وبسایت‌هایی همچون Reddit محدود می‌شود؛ ویندوز لایت گزینه‌ی مناسبی برای شما خواهد بود؛ همان‌گونه که دستگاه‌های مبتنی بر کروم او‌اس و آیپد هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند. ویندوز لایت همان نسخه‌ای از ویندوز خواهد بود که تلاش می‌کند ویندوز نباشد. باید منتظر باشیم و ببینیم مایکروسافت این ایده را چگونه عملی خواهد کرد.

اکنون که جوانان و نوجوانان بیشتر با آیپد و رایانه‌های مجهز به کروم او‌اس آشنا هستند، برای مایکروسافت اهمیت بسیاری دارد که در این زمینه‌ جایگاه مناسبی برای خود به دست آورد. حقیقت این است که بازاری خاص برای دستگا‌ه‌های ساده‌تر وجود دارد و کروم‌ اواس و آیپد هم به‌خوبی جایگاه خود را در این بازار پیدا کرده‌اند. مایکروسافت هم نیاز دارد تا به جایگاهی در این بازار دست پیدا کند؛ نقش ویندوز لایت هم این خواهد بود که نیاز ردموندی‌ها را برآورده کند.

 

 

برخی از مشتریان فروشگاه تک رایان :

برخی از مشتریان فروشگاه انلاین تک رایان
Kaspersky Premium قیمت : 4,180,000 تومان
Bitdefender Small Office Security قیمت : 4,950,000 تومان
Kaspersky Plus قیمت : 2,585,000 تومان
Kaspersky Standard قیمت : 2,530,000 تومان