0

مهم‌ترین تغییرات در آخرین بروزرسانی ویندوز 10

کمپانی مایکروسافت آخرین  به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 خود را در اکتبر 2018 به‌صورت رسمی عرضه و در اختیار کاربران چهارچوب نرم‌افزار فوق قرار داده است. آپدیت مذکور که در قالب بیلد 1809 توسعه یافته و تحت عنوان عمومی Redstone 5 نیز شناخته می‌شود در حالت کلی بسته‌ای متشکل از تغییرات ساده به شمار نرفته و همانند به‌روزرسانی آوریل سال جاری، شماری از انواع و اقسام امکانات حقیقتاً کاربردی را با خود به ارمغان آورده و دگرگونی تقریباً بزرگی را در اکوسیستم ویندوز برقرار ساخته است

اصلاح قابلیت جستجوی محتویات و بهسازی تجربه استفاده از آن

ویژگی جستجوی سیستم‌عامل ویندوز اکنون از پنل پیش‌نمایشی برخوردار می‌باشد که اطلاعات بیشتر و در عین حال سودمندی را با توجه به فهرستی از پر جستجوترین محتویات توسط کاربر به نمایش درمی‌آورد. این مهم در هنگام تدارک جستجوهای محلی علاوه بر فراهم آوردن سطح بسیار فراتری از اطلاعات، قابلیت انجام اقداماتی نظیر پین نمودن فایل اجرایی اپلیکیشن به نوار وظیفه و یا پاک‌سازی مستقیم آن بدون نیاز به مراجعه به منوی کنترل پنل را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. پنل پیش‌نمایش در هنگام جستجوی شبکه گسترده وب اطلاعات مرتبط وابسته‌ای را به نمایش درآورده و کاربر را از نیاز به گشودن مرورگری جدید و یا سربرگی دیگر جهت پویش بیشتر جزئیات بی‌نیاز کرده است که در نوع خود تغییری بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

windows10 october 2018 preview pane

پوسته تاریک برای ابزار مدیریت فایل

پوسته تاریک در میان طیف وسیعی از کاربران از محبوبیت بسیار فراوانی برخوردار بوده و نیاز به وجود نسخه‌ای از آن در میان دیگر گزینه‌های موجود به امری لازم و ضروری مبدل شده است. فیس‌بوک در حال تغییر رنگ رابط کاربری نرم‌افزار پیام‌رسان خود به مشکی می‌باشد، کمپانی گوگل نیز در حال تدارک حرکتی مشابه با پلتفرم‌های آندروید و کروم او‌اس است، کمپانی اپل به دنبال افزودن پوسته‌ای تاریک به نسخه Mojave سیستم‌عامل مکینتاش بوده و اکنون نوبت به کمپانی مایکروسافت رسیده است تا عملی مشابه را با یکی از پر استفاده‌ترین اپلیکیشن‌های خود، یعنی ابزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز به انجام رساند. 

file explorer dark theme from microsoft cropped.gif.pagespeed.ce .7g4iCRaxF3

ابزارهای برش (Snip) و رسم (Sketch)

در بسته به‌روزرسانی اکتبر 2018 سیستم‌عامل ویندوز با اپلیکیشنی تحت عنوان Snip و Sketch که نحوه طراحی آن مبتنی بر چهارچوب برنامه‌های عمومی ویندوز می‌باشد جایگزین ابزار کوچک و در عین حال بسیار کاربردی Snipping Tool شده و علاوه بر ویژگی‌های پیشین، امکانات فراتری را نیز برای کاربران خود به ارمغان آورده است. اپلیکیشن فوق به‌عنوان جایگزینی برای ابزار Screen Sketch که پیشتر بخشی از بسته ابزار Windows Ink به شمار می‌رفته است نیز محسوب می‌شود. اپلیکیشن Snip و Sketch جایگزینی مدرن و امروزی برای ابزار سنتی اسنیپینگ تول به شمار می‌رود که قابلیت‌های پایه‌ای و ساده ویرایش تصاویر ثابت و اسکرین‌شات‌های مختلف را همراه با چاشنی ابزارهایی ویندوز Ink و اشتراک سریع نتایج در شبکه‌های اجتماعی برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است. اپلیکیشن نامبرده از طریق منوی استارت قابل دسترسی می‌باشد.

windows10 october 2018 snip and sketch

حافظه کلیپ‌برد ابری

حالتی را تصور کنید که شخصی با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت خود به تعداد چندین رایانه و دستگاه مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز 10 وارد شده و به کپی نمودن انواع و اقسام محتویات مختلف نظیر لینک و ... با استفاده از آن‌ها مبادرت ورزیده است، حال آیا امکان دسترسی به‌تمامی محتویات انتقال یافته به حافظه کلیپ‌برد (کپی شده) در سرتاسر رایانه‌های گوناگون بدون نیاز به استفاده از رویه‌های مختلف در افزایش سرعت تولید محتوا و سهولت در استفاده از ویندوز تأثیرگذار نمی‌باشد؟ حافظه کلیپ‌برد ابری دقیقاً با هدفی یکسان مورد طراحی و توسعه قرار گرفته و حقیقتاً در قالب یکی از بزرگ‌ترین خلاقیت‌های کمپانی مایکروسافت طبقه‌بندی می‌گردد. کمپانی مایکروسافت با طراحی و توسعه حافظه کلیپ‌برد ابری خود به دنبال همگام‌سازی اطلاعات حافظه نامبرده در سرتاسر رایانه‌های مورد استفاده توسط یک حساب کاربری یکسان می‌باشد تا زمینه دسترسی به محتویات در بسترهای مختلف با سهولت‌های فراتری همراه شود. در این حالت شخص می‌توانید لینک، فایل تصویر، بخشی از متن و یا طیف وسیعی از انواع و اقسام اطلاعات مختلف را با استفاده از فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + C در یک رایانه به حافظه کلیپ‌برد منتقل و سپس با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + V در رایانه یا دستگاهی دیگر به آن‌ها دسترسی پیدا کند. علاوه بر آن کمپانی مایکروسافت به دنبال فراهم آوردن قابلیت پشتیبانی از حافظه کلیپ‌برد ابری برای اپلیکیشن کراس پلتفرم Swiftkey خود در به‌روزرسانی‌های آینده نیز می‌باشد.

 

نرم‌افزار تلفن همراه شما (Your Phone)

اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند در حالت کلی به‌مانند پلی ارتباطی بین دستگاه تلفن همراه هوشمند و رایانه شخصی به ایفای نقش پرداخته و با فراهم آوردن قابلیت اتصال یکپارچه آن‌ها با یکدیگر، امکان انجام برخی از امور را بدون دسترسی فیزیکی به منابع میسر می‌نماید. به‌عنوان مثال تصاویر گالری تلفن همراه با استفاده از نرم‌افزار نامبرده در رایانه شخصی قابل مشاهده بوده و امکان پاسخ‌گویی به پیام‌های ارسالی و اس‌ام‌اس‌های تلفن همراه به‌صورت مستقیم از طریق کامپیوتر  نیز در قالب یکی دیگر از امکانات اپلیکیشن Your Phone طبقه‌بندی می‌گردد. 

 

windows10 october 2018 your phone app

توضیحات اشاره شده برخی از مهم‌ترین و خلاقانه‌ترین ویژگی‌های سیستم‌عامل ویندوز 10 را تحت پوشش درآورده‌اند که کاربردی بودن آن‌ها در استفاده روزمره حقیقتاً غیرقابل انکار است، به‌عنوان مثال منوی بلوتوث ویندوز 10 اکنون میزان انرژی باقی‌مانده تمامی دستگاه‌های متصله به رایانه شخصی را به نمایش درآورده و به کاربران اجازه می‌دهد تا فرآیند مدیریت وسایل موجود را از طریق یک موقعیت مرکزی به انجام رساند. آن دسته از کاربرانی که از حالت تبلت (Tablet Mode) ویندوز 10 بسیار بهره می‌جویند اکنون می‌توانند صفحه‌کلید محبوب SwiftKey را تحت استفاده خود قرار داده و به فهرستی از انواع و اقسام ژست‌های مختلف و موتور پیش‌گویی قدرتمند آن دسترسی پیدا نمایند. نرم‌افزار مرورگر ادج نیز اکنون ابزار دیکشنری منحصر به فردی را در حالت خوانش (Reading Mode) برای کاربران فراهم آورده است. 

برخی از مشتریان فروشگاه تک رایان :

برخی از مشتریان فروشگاه انلاین تک رایان
Kaspersky Premium قیمت : 4,180,000 تومان
Bitdefender Small Office Security قیمت : 4,950,000 تومان
Kaspersky Plus قیمت : 2,585,000 تومان
Kaspersky Standard قیمت : 2,530,000 تومان